drilling2

سوراخکاری بردها در بیس الکترونیک با دستگاه‌های اتوماتیک سوراخکاری کنترل شده با کامپیوتر (CNC Drilling) انجام می‌شود. این دستگاه‌های با سرعت بالا، سوراخکاری بردهای مدار چاپی را با دقت بسیار زیاد و کیفیت عالی انجام می‌دهند. کوچکترین اندازه برای سوراخکاری در این دستگاه‌ها 0.2 میلی‌متر می‌باشد.

etching

اسیدکاری (Etching) سطح بردها به منظور حذف مس اضافی توسط یک دستگاه مدرن انجام می‌شود که با امکان کنترل فشار نازل‌ها در هر ردیف، اسیدکاری یکنواختی را در تمام سطح بردها انجام می‌دهد. همچنین این دستگاه عملیات برداشتن رنگ بعد از اسیدکاری (Stripping) و خشک نمودن بردها را در چند مرحله و به دقت انجام می‌دهد.

brushing

برای ارتقای کیفیت چاپ خطوط مس در بردهای تولیدی، قبل از مرحله چاپ، برس‌زدن سطح مس (Brushing) جهت اکسیدزدایی انجام می‌شود. این عملیات موجب براق شدن مس، پذیرش بهتر رنگ و تسهیل در لحیمکاری قطعات می‌گردد. سپس بردها توسط دستگاه شسته شده و کاملاً خشک می‌شوند.

v-cut4

در شروع تولید بردهای PCB معمولاً با چیدن چندین نمونه از برد طراحی شده مورد نظر مشتری در کنار یکدیگر، شیت بزرگتری تشکیل می‌شود که به آن اصطلاحاً Panel می‌گویند. تمامی مراحل تولید برد مدار چاپی بر روی این پنل انجام می‌شود. در پایان و قبل از تحویل محصول، لازم است پنل به به بردهای کوچکتر مدنظر مشتری بریده شود که به این مرحله Depaneling می‌گویند. روش معمول در بیس الکترونیک برای انجام برش نهایی، V-Cut است. در این روش، برش پنل توسط دو تیغه و از دو طرف برد انجام می‌شود تا در نهایت فقط به اندازه لبه نازکی (حدود یک چهارم ضخامت برد) PCBهای نهایی به یکدیگر متصل بمانند. بردها به همین صورت تحویل داده می‌شوند تا در مونتاژ قطعات نیز تسریع شود. پس از پایان مونتاژ، بردها به راحتی و با فشار دست از یکدیگر جدا خواهند شد.

printing2

چاپ مس، چاپ محافظ لحیم‌کاری (سولدر) و چاپ راهنمای قطعات به وسیله چاپگرهای اتوماتیک انجام می‌شود. رنگ‌های مورد استفاده از نوع UV یا کوره‌ای می‌باشند که بسته به نوع رنگ از خشک‌کن ماوراءبنفش (UV Dryer) یا کوره برای تثبیت رنگ استفاده می‌شود. با توجه به کاربری برد تولیدی، رنگ برد خام و همچنین درخواست مشتری، چاپ محافظ سولدر در 5 رنگ و چاپ راهنمای قطعات در 3 رنگ در بیس الکترونیک انجام می‌شود.

punching

یکی دیگر از روش‌های قابل استفاده برای انجام برش نهایی، Punch است. پانچ‌کردن در مورد بردهای با اشکال نامنظم و غیرخطی، مثل بردهای دایره‌ای شکل، کاربرد دارد. در این روش با تهیه یک قالب سنبه ماتریس و با کمک دستگاه پرس، برد نهایی از داخل پنل یا قسمت‌های اضافی از داخل پنل خارج می‌شوند. این روش سریع می‌باشد ولی هزینه تهیه قالب، قابل توجه است.

کیفیت بالاتر را با بیس الکترونیک تجربه کنید